Sonda

 

W dniu 27.02.2020 roku w naszej szkole odbył się pokaz, zorganizowany w ramach projektu "Szkoły Wysokich Lotów", który pozwolił uczniom  przybliżyć  magię i tajemnice niskich temperatur.  Pokaz przedstawiał właściwości ciekłego  azotu, którego temperatura (-195,8 C) pozwala odczuć granicę zimna w okolicy temperatury zera krytycznego. Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem efektownych  doświadczeń. Każdy mógł dotknąć bardzo zimnej cieczy, a przy okazji zobaczyć, jak ciekły azot  oddziałuje na inne ciała. Uczniowie mogli zaobserwować jak balon z powietrzem zanurzony w ciekłym azocie zaczął się kurczyć, a także jak zostaje napompowywany bez użycia ust. Oglądali również Efekt Meissnera - "lewitujący" węgiel leczniczy, czyli zjawisko zaniku pola magnetycznego w nadprzewodniku. Bardzo efektowny okazał się pokaz połączenia ciekłego azotu z wrzącą wodą,  gdzie powstała ogromna chmura. Zarówno najmłodsi jak i najstarsi uczniowie z  zaciekawieniem obserwowali kolejne doświadczenia wykonywane przez prowadzących. Na koniec dla wszystkich została przygotowana niespodzianka.

 

Galeria