Sonda

Wydarzenia

Uczniowie klasy Va i Vb uczestniczyli w trzydniowej wycieczce (29-31 maja 2019 r.), zwiedzając najbliższe okolice i przemierzając górskie szlaki. Odwiedzili m.in. Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze - Cieplicach, spacerowali po Parku Zdrojowym. Po dość wyczerpującej wspinaczce podziwiali widoki z wieży Zamku Księcia Henryka na wzgórzu Grodna, najwyższym wzniesieniu Wzgórz Łomnickich. Następnie niebieskim szlakiem dotarli do Staniszowa, gdzie znajduje się Młodzieżowe Schronisko Turystyczne, w którym odpoczywali po wyczerpującym marszu. Uczestnicy wycieczki poznali także wiele ciekawych obiektów w Mysłakowicach, m. in.: zespół pałacowy, świątynię rzymsko-katolicką z przepięknymi kolumnami pochodzącymi z wykopalisk w Pompejach , dom tyrolski. Ponadto z punktu widokowego na szczycie Góry Witosza w Staniszowie podziwiali krajobraz Karkonoszy. W Jeleniej Górze zatrzymali się na Wzgórzu Kościuszki. Wycieczkowe atrakcje zakończone zostały wizytą w kompleksie korytarzy oraz pomieszczeń, które tajemniczo kryją się pod Wzgórzem Kościuszki – „Time Gates – Bramy Czasu”. Tam uczniowie mieli okazję przejść przez wrota przenoszące każdego w czasie i przestrzeni.

Wycieczka była udana, a uczestnicy zadowoleni.

Anetta Rosołowska

 

29  maja  2019 roku  uczniowie  klasy  IV A  pod  opieką  p. Renaty Sobańskiej-Puk  i p. Agnieszki Sowińskiej uczestniczyli w wycieczce do Szklarskiej Poręby. Po przejściu na Zbójeckie Skały, pod opieką przewodnika – geologa, uczyli się posługiwania narzędziami geologicznymi, a potem samodzielnie poszukiwali ametystów. Niektórym udało się znaleźć imponujące okazy! Potem w sztolni pirytowej czwartoklasiści szukali pirytu i magnetytu. Praca geologa okazała się wyzwaniem wymagającym nie tylko bystrego oka, ale także silnej ręki, gdy trzeba było rozłupać duże kawałki skał. W Muzeum Ziemi Juna uczestnicy wycieczki obejrzeli ekspozycję poświęconą minerałom z całego świata oraz poznali tradycje walońskie. Wyprawa zakończyła się wspólnym ogniskiem przy Chacie Izerskiej.

Renata Sobańska - Puk

4 kwietnia 2019r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jeżowie Sudeckim odbyły się eliminacje rejonowe XVI Regionalnego Konkursu Przyrodniczo-Ekologicznego Szkół Podstawowych pt. „Ochrona przyrody w Polsce”. W konkursie uczestniczyli uczniowie z 9 Szkół Podstawowych z Jeleniej Góry, Gryfowa Śląskiego, Barcinka, Podgórzyna, Szklarskiej Poręby, Jeżowa Sudeckiego. Uczestnicy odpowiadali na pytania testowe związane z formami i celami ochrony przyrody w Polsce, źródłami zanieczyszczeń wód, gleb, powietrza, żywności, formami współżycia organizmów. Musieli wykazać się również wiedzą na temat Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Parków Krajobrazowych regionu jeleniogórskiego. Bezkonkurencyjni okazali się gryfowianie, którzy zajęli cztery czołowe miejsca. Gratulujemy!

Renata Sobańska – Puk

W dniach 15 - 17 maja odbyła się wycieczka klasy III a gimnazjum do Biskupina, Gniezna oraz Poznania. Uczniowie naszej klasy mieli możliwość zwiedzania miejsc związanych z historią Polski.

galeria

W ramach projektu „Czyste powietrze”, realizowanego przez OSP w Jeżowie Sudeckim w marcu br., odbyły się spotkania z uczniami naszej szkoły. Przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, Nadleśnictwa Świeradów Zdrój , Urzędu Gminy w Jeżowie Sudeckim oraz firmy „ECO” w Jeleniej Górze zaznajamiali uczniów z tematami: ochrony środowiska (rola drzew, stan zalesienia kraju, zjawisko fotosyntezy, wskaźniki czystego powietrza), ochrony przeciwpożarowej (ograniczenie skażeń chemicznych, neutralizacja wycieków substancji niebezpiecznych, minimalizowanie skutków pożarów lasów, zachowanie podczas pożaru) segregacji śmieci, wymiany starych piecy na ekologiczne źródła energii, ograniczania emisji niebezpiecznych pyłów, smogu, odnawialnych źródeł energii.

Joanna Słabicka

 


W piątek 29 marca br. w Szkole Podstawowej w Jeżowie Sudeckim odbył się Gminny Konkurs Recytatorski. Wzięło w nim udział 16 uczniów ze szkół podstawowych z terenu gminy Jeżów Sudecki, którzy recytowali wiersze w dwóch grupach wiekowych: klasy IV- VI oraz klasy VII, VIII i gimnazjalne. Celem konkursu było szerzenie zamiłowania do poezji, kształtowanie wrażliwości na piękno słowa i rozwijanie talentów aktorskich. Oceniając występy uczniów, jury brało pod uwagę opanowanie pamięciowe, dykcję, właściwy dobór utworu, ogólne wrażenie artystyczne oraz tempo mówienia.

Po wysłuchaniu wszystkich uczniów jury wyłoniło zwycięzców:
W kategorii kl. IV-VI:
I miejsce – Samanta Szłapa kl. V – SP w Czernicy
II miejsce - Elżbieta Teśka kl. VI – SP w Jeżowie Sudeckim
III miejsce – Anna Rymarowicz kl. Va - SP w Jeżowie Sudeckim
Wyróżnienia:
Jakub Smolarek kl. VI – SP w Siedlęcinie
Marcelina Salwa kl. IV – SP w Czernicy

W kategorii kl. VII-VIII i gimnazjum:
I miejsce - Magdalena Rymarowicz kl. VIIb - SP w Jeżowie Sudeckim
II miejsce – Kacper Wrona kl. VIIb - SP w Jeżowie Sudeckim
III miejsce – Martyna Sójkowska kl. VIIb - SP w Jeżowie Sudeckim
Wyróżnienia:
Julia Wekłyk kl. VIII- SP w Siedlęcinie
Karolina Sobucka kl. VIII SP w Siedlęcinie

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, a zwycięzcy również nagrody książkowe.


Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach recytatorskich!

Anetta Rosołowska

 

Wczesnym rankiem 11 marca uczniowie klas drugich wyruszyli na wycieczkę do Legnicy. Celem wyjazdu był Jump Heaven Park Trampolin. Pobyt rozpoczęli od omówienia zasad bezpiecznej zabawy i rozgrzewki z trenerem. Dwugodzinny pobyt w parku był pełną ruchu doskonałą zabawą, w której uczestniczyli nie tylko uczniowie, ale także towarzyszący rodzice. Chociaż dzieci zmęczone wracały autokarem do Jeżowa Sudeckiego, to jednak taka forma zajęć ruchowych bardzo im się podobała.

Sylwia Mackiewicz