czwartek, 13 lutego 2020 08:31
Zmieniony: czwartek, 13 lutego 2020 08:35
Wpisany przez Administrator
Stanowisko Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia w sprawie zapobiegania i zwalczania wszawicy u dzieci
1. W sytuacji zauważenia gnid lub wszy we włosach dziecka należy zastosować dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja.
2. W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka, kuracji powinni poddać się wszyscy domownicy. Codzienne, częste czesanie gęstym grzebieniem, systematyczne mycie włosów, przestrzeganie zasad higieny (własne szczotki, grzebienie, frotki, spinki) – utrudniają zagnieżdżenie się pasożytów.
3. Szampony i inne produkty „przeciw wszom” nie zabezpieczają przed zakażeniem i nie powinny być stosowane jedynie jako środek zapobiegawczy. Zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu tych produktów, zaleca się powtarzanie kuracji w odstępie kilku dni (mniej więcej 7 – 10 dni), w celu zabicia larw. Usunięcie gnid jest niezbędne, dlatego zaleca się ich wyczesanie lub ściąganie.
4. Grzebienie i szczotki należy myć w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu przeciw wszom i moczyć w wodzie około godziny. Ubrania należy prać w pralce w temperaturze 60 stopni. Prześcieradła, poszewki na poduszki, pościele, ręczniki i odzież należy wyprasować gorącym żelazkiem. Należy pamiętać, że wszawica może rozmnażać się również na zabawkach (głównie pluszakach), kocach, firanach czy meblach. Zaleca się również zmycie podłóg gorącą woda z dodatkiem sody oczyszczonej lub octu.
5. Podstawowa zasadą profilaktyki wszawicy jest stała, systematyczna kontrola czystości głowy i włosów dokonywana przez rodziców i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku zauważenia.
6. Rodzice powinni poinformować placówkę o zauważonym zakażeniu, zaleca się, aby dziecko mające wszawicę pozostało 2 – 3 doby w domu, by nie narażać pozostałe dzieci na zakażenie się wszawicą. W tym czasie, rodzice powinni dokonać wszelkich czynności higienicznych, które uniemożliwią dalszy rozwój choroby pasożytniczej.